Kreatywność w każdym wieku

Albert Maysles to jeden z najważniejszych dokumentalistów w historii kina. Wraz z bratem Davidem, z którym współpracował przez ponad 30 lat, uznawany jest za pioniera i czołowego przedstawiciela ruchu direct cinema. Jego twórcza filozofia, którą konsekwentnie realizował w kolejnych filmach skupiona była wokół próby obiektywnego zapisu rzeczywistości bez zbędnej reżyserskiej ingerencji. „Pamiętaj, jako dokumentalista jesteś obserwatorem, autorem, ale nie reżyserem; odkrywcą, ale nie kontrolerem” – powiedział kiedyś.

Maysles, laureat wielu prestiżowych nagród, założyciel Maysles Documentary Center, zmarł w marcu 2015 roku. Film „Iris” był przedostatnim, który udało mu się zrealizować.

„Iris” to pochodzący z 2014 roku niezwykły zapis spotkań z Iris Apfel, ikoną mody i designu, której kreatywność, podejście do designu i sztuki inspiruje od kilkudziesięciu lat. Zwana „najstarszą nastolatką świata” Iris ma dziś 101 lat. Wciąż aktywna zawodowo amerykańska przedsiębiorczymi, projektantka wnętrz, znawczyni mody i posiadaczka fascynującej kolekcji heute couture w filmie Mayslesa fascynuje niepowtarzalnym stylem i niebanalną historią zawodową.

Nie mniej pasjonującą postacią jest Jessica Mercedes, która w polskiej (i nie tylko) blogosferze modowej funkcjonuje od wieku nastoletniego. Gościni spotkania, Jessica opowiedziała nam o swojej recepcie na kreatywność i niebanalność.

Czy kreatywność musi oznaczać wyróżnianie się z tłumu? Czy bycie „kolorowym ptakiem” zawsze oznacza bycie oryginalnym? Gdzie szukać inspiracji i jak nie zatracić w nich siebie? Jak czerpać radość z każdego dnia i co zrobić, żeby się po prostu chciało? – Rozmówczyni opowiedziała przybyłym do Kina Nowe Horyzonty o swoich doświadczeniach i przepisie na to, by codzienność była naprawdę niecodzienna.

Wstecz