Jestem kobietą

Barbiemania była jednym z kluczowych wydarzeń 2023 roku. Film Grety Gerwig z Margot Robie i Ryanem Goslingiem szybko stał się jednym z najbardziej kasowych filmów wszechczasów. Oprócz mnóstwa plastiku i różowości opowieść prezentuje znacznie więcej: prawdziwe emocje, dużo humoru, zgodę na autentyczność i sporą dawkę zrozumienia.

Gdy za film – po nagradzanych „Lady Bird” i „Małych kobietkach” – zabrała się Greta Gerwig oczywistym było, że opowieść o Barbie nie będzie oczywista.
Oto bowiem w idyllicznym Barbielandzie zamieszkiwanym przez piękne, pewne siebie i odnoszące sukcesy lalki Barbie dochodzi do zaskakującego wydarzenia. Kryzys egzystencjalny powoduje, że Barbie postanawia wyruszyć do realnego świata, by znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Towarzyszy jej Ken, który w Barbielandzie jest tylko stale plażującym dodatkiem do Barbie. W realnym świecie wszystko wydaje się jednak na opak. Mężczyźni mają głos, a kobiety… no właśnie.

Czym jest piękno w tym bardziej realnym świecie? Jaka powinna być kobieta? I kto o tym decyduje? Grana przez Americę Ferrerę Gloria wypowiada w filmie „Barbie” słynny monolog: „Musimy być wyjątkowe, ale wszystko robimy źle. Musisz być szczupła, ale nie za chuda…Musisz być ładna dla mężczyzn, ale nie na tyle, żeby ich kusić albo zarażać innym kobietom…” Tych „zasad” jest przywoływanych jest tu więcej.

W czasie dyskusji po filmie o świecie pełnym paradoksów, sprzecznych oczekiwań, ciężaru nakazów społecznych Gabi Drzewiecka porozmawia z Natalią Szroeder, wokalistką, autorską tekstów, kompozytorką.

Jak odnaleźć się w świecie, w którym coraz więcej mówi się o naturalności, prawdziwości, ciałopozytywności, a z drugiej strony jesteśmy atakowani wyidealizowanymi, wyretuszowanymi, lukrowanymi obrazkami instagramowej (i nie tylko) rzeczywistości? Co stanowi definicję piękna dziś? Zapraszamy na spotkanie.

Wstecz